Rady

 
Huby sú obľúbené pochúťky, ktoré sú nielen ťažko stráviteľné, ale môžu byť aj jedovaté. Čo otravu jedovatou hubou spôsobuje?

- Príčinou otráv spôsobených hubami sú toxíny, ktoré v sebe niektoré druhy húb obsahujú. Vlastné prejavy otravy závisia od zloženia toxínu, čiže škodlivej látky, prítomnej v hube. Na Slovensku rastie asi 200 druhov jedovatých húb, no označenie prudko jedovaté má len asi desať. 

Znamená to, že aj typov otráv je viacero?

- V zásade možno hovoriť o troch: hepatotoxickom, neurotoxickom a gastro-enteritickom. Prvý typ je charakteristický ťažkým poškodením pečene, s následným zlyhaním činnosti pečene aj obličiek, a môže končiť smrťou pacienta. Tento typ otravy spôsobuje muchotrávka zelená (Amanita phaloides), ktorá rastie aj v našich lesoch, ďalej muchotrávka tigrovitá a hľuznatá. Čo sa týka prejavov tohto typu otravy hubami, v prvom rade treba spomenúť ich „zákernosť“. 

V čom táto zákernosť spočíva?

- Prvé zdravotné problémy sa objavia pomerne neskoro. Zvyčajne je to po 8. až 12. hodinách od požitia jedovatej huby. Nebezpečenstvo je v tom, že po spomenutom časovom odstupe sa potrava už nenachádza v žalúdku, ale prešla do ďalších častí tráviaceho traktu. Odtiaľ sa toxíny vstrebávajú do krvi. Väčšina jedov je v čase objavenia sa prvých príznakov už vstrebaná v krvi a poškodzuje pečeňové bunky.

Aké sú prvé prejavy otravy?

- Zvyčajne sa objavia pocity ťažoby od žalúdka, slabosť až malátnosť, hučanie v hlave a závraty. Prvým príznakom môže byť aj zimnica a triaška. Žalúdočná ťažoba postupne prechádza do bolestí, ktoré sa kolikovite šíria do celého brucha. Pacient zvracia a preháňa ho, stráca tekutiny, čím môže nastať až šokový stav. Pacient je bledý, spotený, nepokojný až dezorientovaný. 

To je už asi štádium, v ktorom je nutné vyhľadať aj lekársku pomoc?

- Ak pacient nevyhľadal lekára hneď pri prvých pocitoch žalúdočnej ťažoby, v štádiu zvracania to musí urobiť ihneď, pretože riskuje nielen svoje zdravie, ale aj svoj život. Pretože ďalšou zákernosťou tohto typu otravy je skutočnosť, že uvedené príznaky trvajú dva až tri dni, po ktorých zvyčajne nastane spontánne zlepšenie. Pacient začne veriť, že vyzdravel. Žiaľ, zlepšenie je klamlivé a trvá iba krátko. Na piaty až šiesty deň po konzumácii hepatotoxických húb sa dostavia prejavy zlyhávania pečene a obličiek. V dôsledku toho pacient zvyčajne upadá do kómy. Vtedy už je nevyhnutná hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti. V snahe o záchranu života postihnutého je potrebná vysoko špecializovaná zdravotná starostlivosť, nevylučujúca ani dialýzu krvi. Našťastie, tento typ otravy je pomerne zriedkavý, čomu napomáha aj lepšia informovanosť obyvateľstva.

© 2013 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode